Młody mężczyzna siedzący przed stanowiskiem do nagrywania podcastów (klawiatura, monitor, mikrofon, słuchawki)
Artykuły

Podcast jako narzędzie marketingowe

27% internautów słucha podcastów, a 65% z nich zaczęło to robić w ciągu ostatniego roku – donosi Publicis Groupe. A tam, gdzie odbiorca, powinna być również reklama. Nie dziwi więc fakt, że marketerzy coraz częściej wykorzystują podcasty do promocji swoich produktów i usług.

Podcasty cieszą się największą popularnością wśród osób w wieku 25 – 34 lat. Firmy, które adresują swoją działalność właśnie do tej grupy, powinny rozważyć współpracę z podcasterami.

Wśród kobiet największą popularnością cieszą się audycje o zdrowiu, edukacji i psychologii, a wśród mężczyzn o technologii, historii i biznesie.

Czym tak właściwie jest podcast? To audycje publikowane cyklicznie w popularnych serwisach np. Spotify lub iTunes, którą można odsłuchać za darmo. Podcasty są tematyczne, tworzone w formie solowej wypowiedzi lub wywiadu. Są z założenia naturalne i nie podlegają zaawansowanej obróbce produkcyjnej.

Dlaczego słuchamy podcastów?

Badani stwierdzili, że najchętniej słuchają podcastów po prostu dla rozrywki (48%), aby dowiedzieć się czegoś o świecie (46%), a także dla relaksu (42%). Warto więc wykorzystać tę przestrzeń w celach marketingowych. Nie można jednak przesadzić z zachwalaniem swoich usług, bo bardzo łatwo można wywołać irytację wśród odbiorców.

Jeśli planujemy kampanię marketingową w ramach podcastu, to najlepiej zacząć od współpracy z doświadczonym twórcą, który zdobył już autentyczność słuchaczy i wie, jak najlepiej do nich dotrzeć, aby osiągnąć założone cele kampanii. Dopiero w kolejnym etapie warto ewentualnie wystartować z tworzeniem własnej audycji.

Wielu podcasterów to influencerzy, czyli twórcy internetowi, którzy poprzez swoje tezy, wybory lub działania wpływają na odbiorców.

Po co promować się w podcaście?

Reklamy w podcastach są relatywnie nową formą komunikacji, nie tak nachalną, jak spot w telewizji czy bilbord. Treści w podcaście są zazwyczaj oparte na reklamie natywnej, czyli produkt jest osadzony kontekstowo w opisywanej sytuacji, a nie wprost promowany.

W audycji firma może pozycjonować się jako ekspert, który edukuje odbiorcę, a także nawiązać z nim kontakt poprzez odpowiadanie na pytania.

Przykłady użycia podcastów w celach reklamowych

Do tej pory relatywnie niewiele firm w Polsce zdecydowało się promować w podcastach, więc jest to jeszcze nieopatrzony format. Ciekawym przykładem jest współpraca firmy Your Kaya z jedną z najpopularniejszych podcasterek Joanną Okuniewską. Your Kaya produkuje artykuły higieniczne dla kobiet (podpaski, tampony, wkładki) w modelu subskrypcyjnym. Okuniewska osadziła te produkty w realiach jej ironicznych historii, które przyciągają słuchaczki.

Drugim przykładem jest Michał Szafrański, który w swoim podcaście „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” rozmawiał z Tomaszem Sulewskim w Orange o realiach współpracy firm z blogerami. Podcast Szafrańskiego opiera się na tematyce biznesowej, więc temat, mimo że komercyjny, był atrakcyjny dla odbiorców.

I na tym polega sztuka dobrej reklamy w podcaście. Musi nieść informacyjną lub rozrywkową wartość dla odbiorcy, która jest opakowana w styl konkretnego twórcy i dostosowana do jego grupy docelowej.

Zostaw komentarz