Widok magazynu z nałożonymi ikonami na poszczególne przedmioty
Słownik

Internet rzeczy

Internet rzeczy, czyli z ang. Internet of Things (IoT) jest właściwie ideą, zakładającą możliwość przyłączenia do sieci urządzeń za pomocą połączeń przewodowych bądź bezprzewodowych. Przedmioty przetwarzające dane, które stanowią paliwo dla IoT są ze sobą połączone w odpowiedniej infrastrukturze i mogą identyfikować siebie nawzajem, a także prowadzić ze sobą komunikację oraz współdziałać (wymieniać dane).

Termin Internet of Things został po raz pierwszy użyty w 1999 roku przez brytyjskiego przedsiębiorcę, eksperta w dziedzinie innowacji cyfrowych oraz twórcę start-upów- Kevina Ashtona.

Wśród przedmiotów, które mogą bezpośrednio lub pośrednio gromadzić, przetwarzać oraz wymieniać dane za pomocą internetu znajdziemy: urządzenia gospodarstwa domowego, smartfony, urządzenia noszone (wearables, np. inteligentne zegarki czy opaski), artykuły oświetleniowe i grzewcze. Coraz częściej bowiem są one wyposażane w technologie typu Bluetooth bądź WiFi.

Internet rzeczy opiera się głównie na komunikacji między tymi maszynami (M2M) oraz ich autonomicznym działaniu, polegającym na wymianie między sobą informacji. Najważniejsza w tego typu komunikacji jest warstwa oprogramowania o wysokiej dostępności, albowiem to ona sprawia, że Internet rzeczy można wykorzystywać we wszystkich gałęziach przemysłu. Ta dostępność wynika z coraz tańszej technologii, a tym samym coraz szerszemu rozprzestrzenianiu się przedmiotów służących do komunikacji i rozwoju Internetu rzeczy.

Istota „Internetu przyszłości”, jak czasami określany jest IoT, tkwi nie tyle w samych smart przedmiotach, ile w drzemiącym w nich potencjale.

Według szacunków Cisco do 2018 roku Internet rzeczy będzie wytwarzał rocznie pond 400 Zettagajtów danych. Do tych kolosalnych przeobrażeń przyczynia się przede wszystkim podpinanie do globalnej sieci coraz większej liczby smart-urządzeń. Internet rzeczy bowiem pozwala na praktycznie nieskończone możliwości połączeń pomiędzy urządzeniami. Dzięki niemu świat fizyczny staje się wielkim systemem informacyjnym.

Globalny rynek IoT powiększa się w tempie 16,9 proc. w skali roku. Te imponujące wzrosty są zauważalne również w Polsce. Do 2018 r. wartość polskiego rynku IoT ma się podwoić, sięgając 3,1 mld USD. Obecna wartość całego rynku IoT wyceniania jest na 200 mld dolarów.

Zostaw komentarz